PSP500JB-24R
Part Number
PSP500JB-24R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 24 OHM 5% 5W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -
Resistance 24 Ohms
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)