PSP500JB-1R6
Part Number
PSP500JB-1R6
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 1.6 OHM 5% 5W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Resistance 1.6 Ohms
Temperature Coefficient -
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)