PSP400KB-3K6
Part Number
PSP400KB-3K6
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 3.6K OHM 10% 4W AXIAL
Number of Terminations 2
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Resistance 3.6 kOhms
Power (Watts) 4W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)