PSP400KB-2K4
Part Number
PSP400KB-2K4
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.4K OHM 10% 4W AXIAL
Number of Terminations 2
Tolerance ±10%
Resistance 2.4 kOhms
Temperature Coefficient -
Power (Watts) 4W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)