PSP400KB-2K2
Part Number
PSP400KB-2K2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 2.2K OHM 10% 4W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Tolerance ±10%
Resistance 2.2 kOhms
Temperature Coefficient -
Power (Watts) 4W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)