PSP400KB-1K5
Part Number
PSP400KB-1K5
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 1.5K OHM 10% 4W AXIAL
Number of Terminations 2
Resistance 1.5 kOhms
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Power (Watts) 4W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)