PSP400KB-1K1
Part Number
PSP400KB-1K1
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 1.1K OHM 10% 4W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Resistance 1.1 kOhms
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Power (Watts) 4W
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Size / Dimension 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)