PSP17AJB-5K6
Part Number
PSP17AJB-5K6
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 5.6K OHM 5% 17W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -
Resistance 5.6 kOhms
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Power (Watts) 17W
Size / Dimension 0.354" Square x 2.953" L (9.00mm x 75.00mm)