PSP17AJB-1K3
Part Number
PSP17AJB-1K3
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 1.3K OHM 5% 17W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Resistance 1.3 kOhms
Temperature Coefficient -
Composition Wirewound
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Power (Watts) 17W
Size / Dimension 0.354" Square x 2.953" L (9.00mm x 75.00mm)