PNP7WVJT-91-8R2
Part Number
PNP7WVJT-91-8R2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 8.2 OHM 5% 7W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Resistance 8.2 Ohms
Features Flame Retardant Coating, Safety
Composition Wirewound
Power (Watts) 7W
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)