PNP7WVFT-91-220R
Part Number
PNP7WVFT-91-220R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 220 OHM 1% 7W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Resistance 220 Ohms
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Tolerance ±1%
Features Flame Retardant Coating, Safety
Composition Wirewound
Power (Watts) 7W
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)