PNP7WVFT-91-0R3
Part Number
PNP7WVFT-91-0R3
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 0.3 OHM 1% 7W AXIAL
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Tolerance ±1%
Resistance 300 mOhms
Features Flame Retardant Coating, Safety
Composition Wirewound
Power (Watts) 7W
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)