PNP5WVJT-73-18R
Part Number
PNP5WVJT-73-18R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 18 OHM 5% 5W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Resistance 18 Ohms
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Power (Watts) 5W
Features Flame Retardant Coating, Safety
Composition Wirewound
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)