PNP5WVJT-73-0R27
Part Number
PNP5WVJT-73-0R27
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 0.27 OHM 5% 5W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Number of Terminations 2
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Power (Watts) 5W
Features Flame Retardant Coating, Safety
Composition Wirewound
Resistance 270 mOhms
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)